Přírodní lékárna v Pralese

Znáte ptačinec žabinec? A už jste ho někdy ochutnali? Pokud ne, tak to rozhodně doporučujeme. Chutná jako mladý hrášek nebo kukuřice a navíc je i léčivý. Má protizánětlivé a antibakteriální účinky, obsahuje vitamín C i zinek. Hodí se do salátů, pomazánek i polévek. V ekocentru Prales ho nepěstují, roste tam jen tak v trávě, a kdyby nás na něj paní lektorka neupozornila, asi bychom ho pošlapali a to by byla škoda.

O kousek dál jsme objevili bylinkovou spirálu, která umožňuje pěstovat na jednom místě bylinky různě náročné na vodu. Na nejnižším místě rostou ty vlhkomilné a na nejvyšším místě mají zase ideální podmínky suchomilné bylinky, jako je například levandule, rozmarýna a tymián. Paní lektorka nám také ukázala, kde se bylinky suší. V Pralese využívají k sušení solární sušičku.

Naše chuťové pohárky si rozhodně přišly na své nejen při ochutnávce čerstvých bylinek, ale také při degustaci bylinných čajů. Pět hvězdiček z pěti získal čaj z meduňky.

Nakonec si děti naplnily čajový sáček sušenou mátou z Pralesa (ročník 2022) a opatřily ho vlastnoručně vyrobenou a ozdobenou visačkou. A už vědí, že bylinky voní, chutnají a léčí.

Šárka Brabencová a 1. B