Město do kapsy – mikroklima a veřejný prostor okolí školy.

PublikovánoAkce školy  by: admin
Červen 15th, 2018

Projekt pro žáky a učitele připravila 01/71 ZO ČSOP Koniklec a byl podpořen Hlavním městem Prahou.

Projekt Mikroklima okolí školy uskutečňují týmy žáků 6. a 7.třídy, pod vedením paní učitelky Kolářové a pana učitele Brabence.

Žáci zkoumali problematickou lokalitu podél Českobrodské ulice v Běchovicích.
Zjistili při tom, že podél silnice je zvýšená prašnost, během 10 minut ráno projede až 66 aut s jednou osobou, zvyšuje se množství jedovatých oxidů dusíku , síranů, sazí a různých kovů, výrazně je zvýšená hlučnost oproti kontrolní lokalitě dále od silnice. Asfaltová plocha je také o mnoho teplejší než betonové dlaždice či trávník. Teplota podél silnice tedy výrazně ohřívá celou obec.

Žáci navrhují následující opatření: Vzrostlé stromy podle silnice zlepšují většinu zkoumaných jevů. Také jsme se zamysleli, zda nás do školy musí vozit rodiče autem, když tu jezdí autobus a v létě se dá jezdit na kole. Boční cesty z kostiček s polopropustnou funkcí pro vodu jou také fajn. Ve stejném duchu chápe situaci také obec a vytváří podmínky pro neustálé zlepšování této situace.

Projekt Veřejný prostor realizují týmy žáků 7. ročníku pod vedením paní učitelky Kolářové.

Žáci provedli dotazníkový průzkum a zjistili, že na první pohled snadno dostupný obchod nebo cesta přes semafory je pro špatně se pohybující lidi velmi obtížná. Při pomalé chůzi se téměř nedá bezpečně přejít přes silnici.
Žáci si zkusili pohyb v obci na invalidním vozíku a s berlemi.
Žáci navrhují následující opatření pro lepší využití veřejného prostoru: Při chůzi s berlemi velmi bolí ruce, pomohly by častěji rozmístěné lavičky, pro vozíčkáře i malý schůdek je těžko překonatelný. Nejhůře se dá zvládnout cesta do obchodu, ale lepší přístup si neumíme představit.

V současné době obec provádí rekonstrukce centrální části, volnočasových ploch, přístupů včetně silnice tak, aby prostor vyhovoval a sloužil všem občanům.

Comments are closed