ZŠ Praha-Běchovice

Drážďany - výměnný pobyt 1

Drážďany - výměnný pobyt

Společně- posilme se!

Takové bylo motto celého týdne od 1. do 8. 3.2024, kdy u nás pobývali studenti z Drážďan.

Vše začalo v pátek 1.3., kdy jsme se společně vypravili na Hlavní nádraží, kam naši kamarádi přijeli. Přivítání to bylo velkolepé, někteří se už trochu znali ze společného chatu, proto ihned nalezli společnou řeč. Většina studentů spolu mluvila anglicky. Překvapilo nás, jak většina tento jazyk ovládá naprosto perfektně.

Po přivítání jsme se vypravili zpět do Běchovic, kde jsme si dali oběd v naší škole. Pan kuchař si pro nás připravil na celý týden výborná jídla.

Po obědě jsme měli sraz na Staré poště. Odpoledne nás čekal první společný program- animace od plzeňské společnosti TANDEM. Jednalo se o seznamovací hry. Po programu, který končil kolem 16.00 , se studenti se svými hostiteli rozešli domů.

Víkend byl ve znamení výletů, řada rodin si naplánovala nádherný program- Kutná Hora, Karlštejn, lom Velká Amerika, Říp, lasergame, aquapark a tak dále. V sobotu odpoledne se část studentů domluvila na společném výletě do okolí ( Klánovice).

V neděli se téměř všichni vydali s paní učitelkou Boučkovou do Prahy na Hrad a na jiné pražské památky.

V pondělí dopoledne nás čekal workshop Rút Kořínkové s podtitulkem Na vlně emocí. Děti se mohly seznámit s různými způsoby, jak zvládnout stresové situace. Pak jsme společně s paní učitelkou Eliškou Čížkovou výtvarně zpracovali ,jak se cítíme, jaké jsou naše emoce.

Po obědě a malé pauze nás čekalo sportovní odpoledne. Děti se vystřídaly na hodině jógy, přehazované a fotbalu.

Po 16.00 se všichni rozešli domů.

V úterý ráno si žáci připravili anketu-tři otázky pro turisty- téma bylo Jak zvládnout negativní emoce. Pak jsme se vypravili do centra Prahy a procházeli jsme nejznámější památky a domy, u kterých měli naši studenti připraven projev v angličtině. Navštívili jsme např. Obecní dům, Prašnou bránu, Karolinum, Stavovské divadlo, Staroměstské náměstí s radnicí a orlojem, Židovské město, Karlův most a jiné. Vrcholem výletu byla anketa na Staroměstském náměstí- děti kladly připravené otázky turistům a odpovědi si zaznamenávaly.

Po obědě jsme výtvarně zpracovali výsledky ankety, vytvářeli jsme motivační hesla a vymýšleli jsme krátkou scénku, která měla vyplynout z etického workshopu.

Ve středu jsme vyrazili do galerie DOX, kde jsme měli připravený workshop. Z technických důvodů jsme byli rozděleni na dvě skupiny-německou a českou. Německá skupina měla téma Obyčejné hrdinství, česká pak téma S kůží na trh. Co to znamená jít „s kůží na trh“? Jakou roli hraje odvaha a schopnost jít vlastní cestou při jakékoli tvorbě? Díla umělců, spisovatelů, skladatelů a dalších nás často zvou do jejich vlastních příběhů a autenticita je oceňována, ať už zprostředkovává krásu, radost, nebo zoufalství. Reakce může být okamžitá, nebo může trvat, ale originální tvůrce jde vždy s kůží na trh. Inspiraci zajistil Franz Kafka.

Po návratu jsme zašli na oběd a odpoledne jsme pokračovali v rozdělané práci-plakáty, scénáře atd.

Večer nás čekalo představení v Černém divadle iluzí, které skončilo po 21.00.

Ve čtvrtek ráno jsme se rozdělili do dvou skupin a odjeli jsme do Muzea hudby, kde nás čekal další workshop-tentokrát to byla muzikoterapie. Studenti se seznámili s některými praktikami, které uvolňují napětí a stres, zkusili si hru na tibetskou mísu a podobné hudební nástroje. Po návratu na oběd nastalo finále- dotáčení klipů, dokončení scének, plakátů, výzdoba pošty a tak dále. V 17.00 začala akademie pro rodiče a známé, ve které studenti předvedli, co za celý týden vytvořili a zažili . Bylo to opravdu velkolepé. Po akademii následovala afterparty, kde nemohlo chybět skvělé občerstvení od našeho pana kuchaře. Kolem deváté hodiny jsme akci ukončili, neboť byli všichni unaveni.

V pátek ráno jsme se sešli na Staré poště, společně jsme se vyfotili a vyrazili jsme směr Hlavní nádraží, odkud jel našim kamarádům vlak domů. Loučení bylo dlouhé a dojemné, myslím, že se jim u nás moc líbilo. My se za nimi chystáme 20.3.2024 a jsme všichni zvědaví, jaký program si pro nás připraví.

Závěrem bych chtěla poděkovat:

panu řediteli Svátkovi a panu Brabencovi za všudypřítomnou pomoc, panu starostovi Martanovi za poskytnutí prostor Staré pošty, panu kuchaři Janu Svobodovi a paní kuchařkám za skvělé jídlo, paní učitelce Kristině Boučkové za perfektní organizaci a překlad, paní učitelce Renatě Havelkové za dohled a zdravotní péči , paní učitelce Elišce Čížkové a Katce Rosolové za pomoc při odpoledním programu a Katce Kukové za technickou podporu. Závěrem bych poděkovala organizaci, díky níž se výměna uskutečnila a bez jejíž finanční podpory bychom tento projekt nezvládli. Jedná se o Česko německý fond budoucnosti.

Alena Nejedlá- fotoreportérka, dohled a moderátorka

Datum vložení: 12. 3. 2024 9:58
Datum poslední aktualizace: 12. 3. 2024 10:04

Silverline Private School