IMAGINÁRIUM Divadla bratří Formanů a jejich přátel

Ve čtvrtek 2.2. navštívili prvňáčci Chvalský zámek, kde se toho času usídlila putovní výstava Imaginárium. Stačilo vystoupat pár zámeckých schodů a všichni jsme se ocitli ve fantastickém a tajuplném světě kočovných divadelníků a svérázných výtvarníků.

Nejprve se před námi objevila cirkusová manéž s exotickými zvířaty, klauny a krasojezdkyněmi. V dalším sále na nás čekaly hybohledy – dřevěné skříňky s klikou a velkým překvapením uvnitř. Někde se to hemžilo maškarami, jinde tančili vlci nebo se vznášeli andělé. V posledním sále jsme se vrátili do starých časů a obdivovali pečlivě vyřezávané loutky, staré kyvadlové hodiny či kuličkový labyrint.

Ve sklepení jsme si mohli zaplavat v moři, zahrát si loutkové divadlo s maňásky, se zaujetím jsme pozorovali pohyb kuliček v důmyslné kuličkové dráze, z děvčat se staly princezny a urozené dámy, zatímco kluci se posadili k partii dámy.

Všeho jsme se mohli dotknout, se vším si pohrát a během celé návštěvy jsme měli stále co objevovat. A právě to je podle Matěje Formana smyslem celé výstavy. Autoři se snažili zprostředkovat dětem i dospělým radost z dotýkání, objevování, pohybu a hry. A my myslíme, že se jim to opravdu moc povedlo.

Šárka Brabencová, Jitka Tóthová Martincová a prvňáčci