Peprná Praha

Možná si říkáte, že je to neobvyklé slovní spojení. Proč právě „peprná“? Všichni přeci víme, že Praze se říká „stověžatá“. Ale pokud vás Prahou provází průvodce, který se jmenuje Libor Peprný, tak to ani jinak být nemůže.

S naším průvodcem se setkali před Staroměstským orlojem. Stihli jsme dorazit právě včas, abychom viděli 12 apoštolů a další pohyblivé sochy. Děti nejvíce zaujala socha Smrtky, která otáčela přesýpací hodiny a zvonila na zvonec. Nahlédli jsme i do budovy Staroměstské radnice, kde jsme obdivovali krásné nástěnné mozaiky.

A pak už jsme se začali proplétat uličkami Starého města. Pan Peprný nám ukazoval zajímavé detaily a maličkosti, které bychom jinak asi přešli. Na chvíli jsme se zastavili u sochy rabína Löwa, který stvořil legendárního pražského Golema, a u kašny s alegorickou sochou Vltavy. Dozvěděli jsme se, že lidé začali této kašně říkat Terezka a že jeden čas byla nejbohatší pražskou sochou. Cestou ke Karlovu mostu jsme slyšeli celou řadu legend, z nichž některé byli trochu strašidelné, například ta o duchu služebné z domu U Zlaté studně.

Na Křižovnickém náměstí už některé z nás trochu bolely nohy, a protože zrovna vysvitlo sluníčko, na chvíli jsme se posadili na schody před sochou Karla IV. a povídali jsme si o tom, co všechno nechal Karel IV. v Praze postavit.

Krátký odpočinek nám dodal síly, a tak jsme mohli pokračovat v naší procházce. Z Karlova mostu jsme zamávali projíždějícím lodičkám, snadno jsme poznali sochu Jana Nepomuckého podle 5 hvězdiček. Je to zvláštní, ale 5 hvězdiček jsme napočítali i u sochy Vltavy, a na Malostranském náměstí jsme se s panem Peprným rozloučili. Vycházka byla nejen poučná, ale i zajímavá a zábavná a na bolavé nohy si myslím, už nikdo ani nevzpomene, zato zajímavé příběhy určitě nezapomeneme.

Šárka Brabencová a 1. B